22 marca 2024r. uczestniczyliśmy w wydarzeniu Smart Town Congress, które odbyło się w Domu Polonii w Pułtusku. Ideą Kongresu było promowanie miasta nowoczesnego i ekologicznego. Zespół Szkół również hołduje wartościom ekologicznym, dlatego włączyliśmy się w akcję i wystawiliśmy cztery stoiska prezentujące różne działania ekologiczne.
Nasza oferta skierowana do mieszkańców Pułtuska obejmowała sporządzanie domowych izotoników, czyli napojów których głównym zadaniem jest ochrona organizmu przed odwodnieniem, dostarczających węglowodanów oraz uzupełniających utracone elektrolity, np. w trakcie wzmożonego wysiłku. Uczennice Technikum Nr 2 kształcące się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych: Otylia Krajczyńska, Maja Jaszczułt, Julia Siatkowska, pod kierunkiem nauczycielek zawodu: Lidii Przybysz, Marty Kuleszy, Anny Wójcik, przygotowywały świeże izotoniki. Doradzały, jaką wodę mineralną należy wybierać i ile wody pić dziennie. Z racji przypadającego w dniu 22 marca Światowego Dnia Wody, przeprowadziły quiz o wodzie, w którym można było wygrać ciekawe nagrody.
Na kolejnym stoisku uczennice Technikum Nr 2 kształcące się w zawodzie technik usług fryzjerskich: Oliwia Ciążyńska, Gabriela Kisiel, Wiktoria Jaskółka, Małgorzata Prusinowska, pod kierunkiem nauczycielki zawodu Edyty Jaskulskiej, sporządzały z naturalnych składników ekologiczne maseczki i płukanki do pielęgnacji włosów. Doradzały również jak należy pielęgnować włosy.
Następną propozycją skierowaną do uczestników kongresu było szycie na maszynie eco-woreczków wielorazowego użytku. Zastąpią one torby foliowe, używane w nadmiarze podczas codziennych zakupów. Nadia Rydzewska uczennica Technikum Nr 2 kształcąca się w zawodzie technik reklamy wraz z nauczycielką zawodu Agnieszką Służałą, dawały drugie życie niepotrzebnym już firankom, pod postacią eco-woreczków.
Dla uczniów szkół podstawowych uczennice: Helena Leleń, Julia Kozarzewska, Nikola Zaniewska z kl. II technik żywienia i usług gastronomicznych, pod kierunkiem nauczycielki biologii Pani Renaty Prus-Nalewajk, przygotowały gry ekologiczne, które są aktywną formą edukacji pobudzającą świadomość dzieci w zakresie ochrony środowiska, energii odnawialnej i właściwego segregowania odpadów. Oprócz tego dzieci mogły się zapoznać ze skalą porostową, za pomocą której poprzez obserwację typów plech porostów, rosnących na korze drzew liściastych, można ocenić poziom zanieczyszczenia powietrza na danym terenie.
Ponadto uczennice Technikum Nr 2 kształcące się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych: Aleksandra Soroko, Sandra Mieszkowska, Wanessa Urbaniak, pod okiem blogerki kulinarnej Pani Justyny, sporządzały na żywo dla uczestników kongresu przepyszne przekąski finger food.
Nauczycielka informatyki - pani Agnieszka Dyl, była koordynatorką warsztatów STEAM-owych dla uczniów z pułtuskich szkół podstawowych. Dzieci podczas zajęć zbudowali z edukacyjnych klocków innowacyjną makietę miasta. Oprócz budowli pojawiły się na niej interaktywne dźwigi, mini śmieciarki oraz zakład segregowania odpadów. Nowatorska makieta miasta była jedną z głównych atrakcji Kongresu. Pod czujnym okiem Pani Agnieszki i przedstawicieli firmy Skriware, uczniowie kształcący się w zawodzie technik reklamy z kl.1 TR, uczyli przybyłe na kongres grupy dzieci i młodzieży, jak poprzez zabawę można wykorzystać programowanie i robotykę w nowoczesnym mieście.
Uczniowie naszej szkoły wzięli również udział w innych atrakcjach proponowanych na kongresie, m.in.: warsztatach chemicznych, czy też prezentacji eco-roweru.
Fotorelację ze Smart Town Congress wykonali uczniowie kształcący się w zawodzie technik reklamy: Emilia Kowalska i Wiktor Kępczyński z klasy III TR oraz Zuzanna Żukowska z klasy II TR pod okiem nauczycielki przedmiotów zawodowych Natalii Podlaskiej.
Jednym z organizatorów Smart Town Congress była firma Eco-Pułtusk, której serdecznie dziękujemy za możliwość udziału w przedsięwzięciu.