Światowy Dzień Cukrzycy został ustanowiony w 1991 r. w 70. rocznicę odkrycia hormonu insuliny (1921) przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną oraz Światową Organizacją Zdrowia. Obchodzony corocznie 14 listopada, w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny Fredericka Bantinga, jako odpowiedź na wyraz obaw związanych z nasilającym się występowaniem przypadków cukrzycy na całym świecie.
Głównym celem akcji jest zwiększenie świadomości szerokich kręgów społeczeństwa odnośnie przyczyn, objawów, sposobu leczenia i powikłań związanych z cukrzycą. Światowy Dzień Cukrzycy przypomina, że liczba przypadków cukrzycy wzrasta i nadal będzie wzrastać, o ile nie zostaną podjęte natychmiastowe działania prewencyjne.
Cukrzyca jest chorobą przewlekłą i nieuleczalną. Można ograniczać jej skutki, jednak trzeba stale kontrolować i obserwować swój organizm. Powinno się także zmienić tryb życia i zadbać o właściwą dietę i ruch.
Zgodnie z raportem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) cukrzyca jest główną przyczyną ślepoty, niewydolności nerek, zawałów serca, udaru mózgu i amputacji kończyn dolnych. Jest też siódmą najczęściej występującą przyczyną zgonów. Pocieszający jest jednak fakt, że pacjenci mają wpływ na to, jak cukrzyca się rozwija i nie są w tej kwestii bezradni.
Można wyleczyć się odpowiednią dietą, która dla cukrzyka powinna opierać się na częstych posiłkach i wybieraniu produktów o niskim indeksie glikemicznym (IG poniżej 55). Indeks glikemiczny to sposób porządkowania produktów spożywczych według tego, jak szybko wzrasta poziom glukozy we krwi po ich zjedzeniu. Produkty o niskim IG to między innymi: nierozgotowane zboża (płatki owsiane, kasza gryczana, ryż brązowy), kefiry i jogurty naturalne, większość warzyw i roślin strączkowych, orzechy, nasiona, pestki. Produkty o wysokim IG to np. wszystkie słodycze, białe pieczywo, miód. Nie należy się jednak kierować intuicją, tylko sprawdzać IG, bo wysoki indeks mają m.in. dynia, rzepa, arbuz czy płatki owsiane błyskawiczne.
W celu zainteresowania oraz poszerzenia wiedzy uczniów tematyką związaną z cukrem i cukrzycą oraz rozwijania ich kompetencji cyfrowych został ogłoszony konkurs pod tytułem „Cukier nie krzepi”. Poniżej przedstawiamy wybrane slajdy z prezentacji, które zostały wykonane przez naszych uczniów.
Lidia Przybysz, Marta Kulesza, Edyta Jaskulska