12 grudnia jedna z naszych sal lekcyjnych przeobraziła się w salę muzealną. To za sprawą wizyty pana Tadeusza Grajpela, znawcy dawnych technologii i rzemiosł związanych z dziejami książki, dokumentu i drzeworytu, od wielu lat prowadzącego Pracownię Badań i Edukacji Historycznej.
Podczas warsztatów młodzież i nauczyciele kierunku poligrafia dowiedzieli się wielu ciekawych informacji odnośnie dawnych technik druku, o tym jak ludzie wymieniali się informacjami, jak rejestrowano obrazy, jak dawniej zapisywano transakcje handlowe, jak edukowano, oraz że nieprawdą jest, iż Jan Gutenberg wynalazł druk.
Prowadzący opowiedział i zaprezentował repliki wielu osobliwych zapisów, np. nanoszenie ręcznie tekstów na różnych nośnikach, takich jak szczęka zwierzęca, tabliczki ołowiane, tabliczki woskowe. Pan Tadeusz jako twórca drzeworytów dał uczniom możliwość odbicia własnego drzeworytu poprzez użycie na materiale farby drukarskiej. Każdy z uczestników miał możliwość osobiście wybrać dla siebie wzór na drzeworycie wykonanym przez mistrza.
Z Krakowa pan Tadeusz przywiózł wiele eksponatów, w tym zrekonstruowaną prasę Mistrza Jana Gutenberga! Uczniowie mieli możliwość tłoczyć tekst na tejże maszynie.
Podczas części warsztatowej gratką była możliwość złożenia własnego imienia z metalowych czcionek, a następnie odbicie ich na cennym papierze czerpanym, pochodzącym z nieistniejącej już papierni w Konstancinie-Jeziorna.
Myślą przewodnią spotkania było motto: To wszystko co mamy dzisiaj, co nas otacza, zawdzięczamy tym, którzy żyli przed nami.
Dziękujemy panu Tadeuszowi za przygotowanie dla nas warsztatów.
Organizator Agnieszka Służała