Każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku. Ta zaczęła się od wypełnienia (a było co wypełniać
) i wysłania zgłoszenia na konkurs ogłoszony przez Instytut Edukacji Pozytywnej – „Zmiana, która działa – program upowszechniania skutecznych rozwiązań profilaktycznych z zakresu przeciwdziałania przemocy rówieśniczej”, finansowany ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021–2025 przekazanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Wysłaliśmy zgłoszenie, opisując w nim nasze codzienne praktyki profilaktyczne angażujące młodzież... i czekaliśmy... Pod koniec listopada 2025 r. przyszła informacja, że ze swoimi profilaktycznymi działaniami dostaliśmy się do 20- tki najlepszych szkół w Polsce! Wygraliśmy konkurs „Zmiana, która działa".
A później już poszło... E -book o profilaktyce, z opisanymi m.in. naszymi działaniami, nagranie wywiadu w szkole (jeszcze czekamy na montaż), aż w końcu konferencja podsumowująca z debatą, do udziału w której zostaliśmy zaproszeni.
I tak, 27 lutego 2026 r., panie Ewa Mazurkiewicz i Agnieszka Dyl udały się do warszawskiego StudiaTVIP, gdzie odbywała się konferencja. Tam czekała kolejna niespodzianka - e-book z naszymi działaniami został wydany i każdy uczestnik otrzymał swój egzemplarz książki.
Zaczęły się prelekcje specjalistów, a następnie debata. Wszyscy zgadzaliśmy się, że profilaktyka jest niezbędna w szkole, a najważniejsza jest ta codzienna, oparta na relacji, uważności i zrozumieniu.
Konferencja odbywała się stacjonarnie i on-line, i była nagrywana, więc jeszcze do niej wrócimy...
A my? Wracamy do codzienności i dalszej pracy z Instytutem Edukacji Pozytywnej w projekcie Szkoła Myślenia Pozytywnego 2.0.
Zmiana-ktora-dziala-ebook_final.pdf